Breadcrumbs home icon Used as home in breadcrumbs Breadcrumbs slash icon Used as slash in breadcrumbs Harmonica row icon Used in harmonica sections Button arrow Used as button arrow Phone icons Used in many elements 13x12 Pin icon Used in many elements 12x16 Envelope icon Used in many elements 12x10

Strona wykorzystuje ciasteczka by świadczyć usługi na najwyższym poziomie Polityka prywatności

Rozumiem
Blog Uzależnienie od smartfona i internetu – objawy i leczenie

Uzależnienie od smartfona i internetu – objawy i leczenie

20 września 2022
| Dorota Wiśniewska | Wiedza

Uzależnienie od smartfona i internetu ma charakter behawioralny a granice pomiędzy zdrowym i niezdrowym użytkowaniem telefonu jest bardzo zatarta. Fonoholizm można śmiało uznać za chorobę cywilizacyjną, która napędzana jest wraz z kolejnymi aktualizacjami oprogramowania i postępami technologicznymi. Jakie są objawy uzależnienia od smartfona i internetu i w jaki sposób je leczyć?

Uzależnienie od smartfona i internetu – objawy i leczenie

Uzależnienie od smartfona i internetu dotyczy dzieci i dorosłych

Świat technologii i internetu otworzył przed nami drzwi, których pojawienie trudno było przewidzieć poprzednim pokoleniom. Dzień bez smartfona jest w chwili obecnej niewyobrażalny – niezbędny jest on nie tylko do nawiązywania kontaktu, ale również przeglądania sieci, zakupów online a wykorzystywany jest nawet do płatności oraz potwierdzania naszej tożsamości. W związku z przyjaznym interfejsem korzystanie ze smartfona jest przyjemne a ponadto zapewnia nam dostęp do informacji ze świata a także interesujących nas danych. Na uzależnienie od smartfona i internetu wpływ ma nie tylko codzienny tryb życia, którego znaczna część realizuje się w przestrzeni sieciowej, ale również czynniki takie jak pandemia, która wymusiła na nas izolację i przeniosła nasze życia do świata wirtualnego na aż 2 lata. Przez wzgląd na oferowane przez smartfony i internet funkcjonalności wielu z nas sięga po telefon nawet kilkadziesiąt razy dziennie łącznie spędzając nad jego ekranem kilka godzin. Po czym rozpoznać, że smartfon i internet przejmują kontrolę nad naszym życiem i wpływają na pogorszenie jego jakości? Jakie są pierwsze objawy uzależnienia od smartfona i internetu?

Fonoholizm i uzależnienie od internetu – objawy

Przez wzgląd na to, że technologia znacznie ułatwia procesy komunikacyjne telefon jest narzędziem wykorzystywanym tak w pracy, jak również życiu prywatnym. Przejawia się to chociażby tym, że dostęp do szybkiego łącza oraz zasięgu jest dla każdego z nas bardzo podczas wyboru usług danego operatora. Dopóki telefon i jego użytkowanie mają swój jasno określony cel a brak dostępu do tego narzędzia nie wywołuje frustracji i złości dopóty nie ma powodów do zmartwień. Gorzej jednak jeśli telefon przejmuje kontrolę nad naszym życiem i potrzeba sprawdzenia każdego powiadomienia jest niepohamowana. W związku z tym, że smartfony stały się obecnie standardem dostęp do nich mają zarówno dzieci, jak i dorośli. Objawy uzależnienia od smartfona i internetu są w przypadku tych grup bardzo podobne. Zauważalne są:

  • spadek efektywności i wyników osiąganych w pracy czy też szkole,
  • rozkojarzenie i brak zdolności do koncentracji,
  • wycofanie z życia społecznego na rzecz środowiska internetowego,
  • frustracja i złość wynikające z braku dostępu do telefonu.

Objawy te mogą wymagać wprowadzenia kontrolowanego dostępu do internetu i smartfona niezależnie od wieku ich użytkowników. Naturalnie jest o wiele łatwiejsze w przypadku dzieci, które są w dużej mierze zależne od rodziców – od osób dorosłych wymaga to dużego samozaparcia.

Jak radzić sobie z uzależnieniem od smartfona i internetu?

Jednym z najprostszych sposobów na ograniczenie potrzeby sięgnięcia po telefon jest wyłączenie powiadomień z aplikacji, których użytkowanie nie jest niezbędne w codziennym funkcjonowaniu. Dużym ułatwieniem są tryby “nie przeszkadzać” oraz “skupienia”, które oferują niektóre z urządzeń – dzięki ich uruchomieniu telefon nie wysyła powiadomień z wybranych aplikacji i pozostawia uruchomione jedynie te funkcje, które oferuje telefon z klawiaturą. Jest to duże udogodnienie, które realnie wspomaga walkę użytkownika z uzależnieniem od telefonu i internetu. Duże znaczenie ma również wprowadzenie codziennego harmonogramu, w ramach którego uwzględnione są godziny bez telefonu i internetu. Co jednak jeśli oferowane przez producentów rozwiązania i samodyscyplina nie są wystarczającymi narzędziami do walki z uzależnieniem? Wtedy warto skorzystać z pomocy specjalisty.

Uzależnienie od telefonu i sieci – leczenie pod okiem specjalisty

Leczenie uzależnienia od telefonu i sieci przybrać może różne formy. W związku z tym, że uzależnienie to ma charakter behawioralny, praca ze specjalistą opiera się przede wszystkim na wdrażaniu rozwiązań pozwalających zastąpić czas spędzany na telefonie na inne formy aktywności. Warto mieć na uwadze, że uzależnienie od sieci i telefonu może wynikać z braku znajomych w realnym świecie, braku pewności siebie, stanów lękowych i wielu, wielu innych czynników. Praca ze specjalistą potrafi a trafić do sedna uzależnienia i pracować nad kwestiami, które powodują, że użytkownik ucieka do świata wirtualnego przed otaczającą go rzeczywistością, a także tego efektami. Leczenie uzależnienia od telefonu i internetu przybrać może różne formy – terapii indyidualnej, grupowej lub doraźnych konsultacji psychologicznych. Uzależnienie od telefonu i sieci prowadzi do Twojego złego samopoczucia i pogorszenia relacji z najbliższymi? Skorzystaj z pomocy oferowanej przez specjalistów z poradni CBT!

Dorota Wiśniewska

zobacz wpisy
Lokalizacje

Znajdź poradnię

Posiadamy 15 lokalizacji na terenie Polski.
Zapraszamy do skontaktowania się z naszym Biurem Obsługi Klienta (BOK).