Breadcrumbs home icon Used as home in breadcrumbs Breadcrumbs slash icon Used as slash in breadcrumbs Harmonica row icon Used in harmonica sections Button arrow Used as button arrow Phone icons Used in many elements 13x12 Pin icon Used in many elements 12x16 Envelope icon Used in many elements 12x10

Strona wykorzystuje ciasteczka by świadczyć usługi na najwyższym poziomie Polityka prywatności

Rozumiem
Blog Samotność – przyczyny, charakterystyka i jak sobie z nią poradzić?

Samotność – przyczyny, charakterystyka i jak sobie z nią poradzić?

20 września 2022
| Dorota Wiśniewska | Wiedza

Samotność to poważny problem, który w przypadku ludzi będących istotami stadnymi, prowadzi do znacznego pogorszenia samopoczucia, a także rozwoju schorzeń i zaburzeń na tle psychicznym i emocjonalnym. Poczucie samotności w tłumie jest bardzo przygnębiające i zniechęcające, dlatego ludzie przyjmują względem niego różne postawy. Rozwiązaniem na samotność są poszukiwania drugiej połówki, nowych znajomych lub przywyknięcie do niej. Co charakteryzuje samotność, jakie są jej powody i jak sobie z nią poradzić?

Samotność – przyczyny, charakterystyka i jak sobie z nią poradzić?

Czym jest samotność i jak ją rozumieć?

Samotność to bardzo subiektywne odczucie, które wywołane jest brakiem satysfakcji z prowadzonego życia społecznego i nawiązywanych relacji interpersonalnych. Przez wzgląd na towarzyszące jej emocje jest ona bardzo niepożądana i wiele osób poszukuje dróg w celu jej nieodczuwania. W zależności od przyczyn samotność można sklasyfikować:

  • samotność chroniczna to trwały i stabilny stan, do którego najczęściej najłatwiej jest przywyknąć,
  • samotność przejściowa wynikająca z utraty kogoś bliskiego – rozpadu związku lub śmierci,
  • samotność z wyboru będąca świadomą decyzją jednostki,
  • samotność z konieczności lub w związku z karą – każdy z nas zetknął się z nią podczas pandemii kiedy przymusowo izolowani byliśmy w miejscu zamieszkania.

Samotność przez wzgląd na swój bardzo indywidualny charakter może być różnie rozumiana – dla niektórych jest formą wyzwolenia, dla innych inspiracją albo stanem nie do zniesienia. Samotność może być zdrowa, o ile nie prowadzi ona do naszego poczucia bezsilności i nie odbiera nam radości z życia.

Przyczyny samotności i jak sobie z nimi radzić?

Przyczyn samotności może być naprawdę wiele – niektórzy samodzielnie podejmują o niej decyzję w przekonaniu, że tak się będą czuć najlepiej, inni z kolei zmagają się z jej efektami przez wiele lat, lecząc się z powstałych, w wyniku jej pojawienia się, braków i pogorszenia samopoczucia. Zdecydowanie do najtrudniejszych rodzajów samotności należy ta wynikająca z przymusu – związana z odejściem kogoś bliskiego wbrew naszej woli, lub utratą wolności lub czynników zewnętrznych. W zależności od powodu samotności jej wpływ na ludzką psychikę może być różny, a także nieść może ona różne emocje. To najczęściej one stanowią problem, który niezwykle trudno jest samodzielnie pokonać. Samotność wynikająca z czyjegoś odejścia często rodzi smutek i żałobę, które znacznie wpływają na komfort i standard życia. To najczęściej w ich wyniku pacjenci decydują się na skorzystanie z pomocy specjalistów. Efektywne radzenie sobie z trudnościami, do których prowadzić może samotność, wymaga ogromu pracy i samozaparcia. Wśród nich znajdują się nie tylko przejściowe problemy, ale nawet poważne schorzenia takie jak depresja, fobia społeczna lub lęk separacyjny (wynikające z obawy o utratę kolejnej osoby), jak również uzależnienia będące formą ucieczki od dojmującego poczucia straty. Pokonanie tych trudności często wymaga pracy ze specjalistą takim jak psycholog, psychoterapeuta a w najtrudniejszych przypadkach nawet psychiatra.

Leczenie samotności pod opieką specjalisty

W momencie, w którym samotność prowadzi do rozwoju zaburzeń i schorzeń natury psychicznej niezbędna jest konsultacja ze specjalistą. Jest to szczególnie ważne, jeśli nie radzisz sobie z samotnością i nie wiesz, co zrobić, by przestać się źle ze sobą czuć. Leczenie samotności pod okiem specjalistów ma wiele atutów, wśród których najważniejsze są:

  • nauka budowania zdrowych relacji,
  • nabycie umiejętności stawiania i szanowania granic,
  • poznanie swoich potrzeb i nabycie umiejętności ich wyrażania.

Decydując się na leczenie samotności, warto zastanowić się nad kilkoma jej aspektami: co jest jej powodem, czy masz jakieś obawy związane z relacjami międzyludzkimi, czy samotność była kwestią wyboru, czy jest wynikiem sytuacji, na którą nie masz wpływu? Pytania te mogą wydawać się błahe, jednak naprawdę warto jest sobie na nie odpowiedzieć. Są one elementem racjonalizacji, która często pomaga w zrozumieniu towarzyszących emocji. Udzielenie odpowiedzi na te pytania jest dla Ciebie problematyczne? W takiej sytuacji warto rozważyć wizytę u specjalisty, z którym w bezpiecznej przestrzeni skonsultujesz swoje obawy oraz emocje. Pamiętaj jednak o tym, że partnerstwo nie zawsze jest kluczem do szczęścia – warto poświęcić sobie uwagę i pojąć, że będąc samemu, wcale nie trzeba czuć się samotnym.

Dorota Wiśniewska

zobacz wpisy
Lokalizacje

Znajdź poradnię

Posiadamy 15 lokalizacji na terenie Polski.
Zapraszamy do skontaktowania się z naszym Biurem Obsługi Klienta (BOK).