Breadcrumbs home icon Used as home in breadcrumbs Breadcrumbs slash icon Used as slash in breadcrumbs Harmonica row icon Used in harmonica sections Button arrow Used as button arrow Phone icons Used in many elements 13x12 Pin icon Used in many elements 12x16 Envelope icon Used in many elements 12x10

Strona wykorzystuje ciasteczka by świadczyć usługi na najwyższym poziomie Polityka prywatności

Rozumiem
Blog Samobójstwa dzieci i młodzieży – problem wymagający szybkiej interwencji

Samobójstwa dzieci i młodzieży – problem wymagający szybkiej interwencji

10 lutego 2023
| Mikołaj Goliński | Wiedza
Samobójstwa dzieci i młodzieży – problem wymagający szybkiej interwencji

W styczniu 2023 Fundacja GrowSpace opublikowała raport na temat prób samobójczych i samobójstw wśród dzieci i młodzieży. Liczby są przerażające. W 2022 odnotowano 2031 prób samobójczych dzieci i młodzieży. Jest to wzrost o 150 procent. Najmłodsze dziecko miało 7 lat!

W skrócie:

  • Raport Fundacji GrowSpace jasno wskazuje, że problem zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży jest ogromy, o czym świadczą liczby prób samobójczych i samobójstw.
  • W 2022 roku odebrało sobie życie 150 poniżej 18 roku życia, a samych prób samobójczych było 2031.
  • Psychoedukacja od najmłodszych lat powinna stać się elementem profilaktyki chorób psychicznych, a co za tym idzie prób samobójczych.
  • Mikołaj Gliński psycholog z Centrum CBT o profilaktyce chorób psychicznych dzieci i młodzieży.

Za liczbami stoją tragedie

Przeglądając statystyki dotyczące samobójstw dzieci i młodzieży od razu rodzą się pytanie dlaczego do tego doszło? Kto zawinił? Kto w porę nie zauważył problemu danego dziecko? Jak ogromne musiało być cierpienie, skoro młody człowiek zdecydował się na ostateczność?

Według raportu, komendy policji jako najczęstsze przyczyny typowały problemy rodzinne, mobbing w środowisku szkolnym oraz zaburzenia psychiczne. Jednak każda z tych liczb to osobna tragedia. Dziecka i rodziny. Najmłodsze dzieci, które próbowały odebrać sobie życie miały między 7 a 12 lat.

Od ponad dwóch lat obserwowany jest wzrost problemów zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży. Dzieci i młodzież w czasie pandemii dostały rykoszetem obostrzeń, na ich zdrowiu psychicznym odbiły się niekorzystnie: zdalna nauka, zaburzenia więzi z rówieśnikami, niepewność i strach o najbliższych członków rodziny.

Problemy wzrosły natomiast dostęp do opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej wciąż jest zbył mały. W tej chwili istnieje ogromna potrzeba rozwoju wsparcia psychologicznego dla dzieci i młodzieży a także profilaktyki chorób i zaburzeń psychicznych dzieci i młodzieży.

Profilaktyka chorób psychicznych i zaburzeń dzieci i młodzieży kluczowa 

Eksperci Centrum CBT na co dzień spotykają się z problemami zdrowia psychicznego. Zadaliśmy im kilka pytań. Na pytania odpowiada Mikołaj Goliński psycholog z Centrum CBT.

Liczby prób samobójczych i samobójstw przerażają. W tej chwili profilaktyka staje się niezmiernie ważna, co robić, aby zapobiec wzrostom tej niechlubnej statystyki?

Jakie pierwsze objawy powinny nas zaniepokoić w zachowaniu dziecka? Kiedy zgłosić się do psychologa?

Mikołaj Goliński: Jako rodzice czy opiekunowi prawni znacie Państwo swoje dzieci najlepiej, kiedy obserwujecie zmianę w zachowaniu swojego syna czy córki, coś, co sprawiało wcześniej przyjemność już nie daje satysfakcji, uprzednio aktywne towarzysko obecnie nie chce lub unika kontaktów z rówieśnikami, zaczęło znajdywać wymówki, aby nie iść do szkoły lub na zajęcia dodatkowe. Innymi słowy ogólnie zmiany, które budzą w nas jako rodzicach zaniepokojenie, powinny skłonić do  rozmowy z dzieckiem, być może to wystarczy, aby zrozumieć przeżywaną trudność, jeżeli jednak nie, wówczas warto skonsultować się ze specjalistą czy nasz niepokój jest uzasadniony, czy też może dane zachowane mieści się w procesie rozwojowym.

Pamiętaj: Nie lekceważ treści wyrażanych przez dziecko nt. myśli samobójczych czy śmierci lub też samouszkodzeń tj. nacięcia, nadmierne drapanie się do krwi czy rozdrapywanie ran. W takich sytuacjach jak najszybciej skonsultuj się z psychologiem lub psychiatrą.  

Jaka może być rola szkoły w profilaktyce zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży?   

Mikołaj Goliński: Nowe wytyczne dotyczące zatrudnienia w szkole psychologa i pedagoga specjalnego stanowią, że w szkołach i przedszkolach, w których liczba uczniów przekracza 50, zatrudnienie tych specjalistów jest obowiązkowe.

Zgodnie z nowymi wytycznymi, w każdej placówce psycholog jest dostępny dla uczniów. Jest to osoba, która powinna zapewnić uczniowi bezpieczną przestrzeń, w której będzie czuł się zaopiekowany i zrozumiany. Jednocześnie prowadzi lekcje z zakresu psychoedukacji, czy stara się interweniować, kiedy uczeń przeżywa trudności, czy to na terenie szkoły, czy w środowisku domowym.

Samobójstwo jest cierpieniem  dla rodziny i przyjaciół osoby, która targnęła się na życie. Jak w takich chwilach wspierać, co mówić, a czego nie mówić? 

Mikołaj Goliński: Ciężko jest o jednoznaczną odpowiedź, każda strata jest inna, każda rodzina jest inna jak i przeżywanie straty. Wsparciem w procesie przeżywania żałoby może być psycholog specjalizujący się w tym obszarze.  Warto wiedzieć jakie są etapy przeżywania żałoby, przytaczam tutaj tylko nazwy z uwagi na wielowymiarowy aspekt tematu żałoby:

I faza – szok – bezpośrednio po stracie – dominujące emocje: żal, złość, lęk;

II faza- tęsknota, żal;

III faza – zmiana w odpowiedzi na dezorganizację dotychczasowego życia;

IV –  reorganizacja nowej rzeczywistości;

V – akceptacja.

Jak pomóc po stracie?

  • Nie staraj się rozweselić kogoś, nie zmuszaj do interakcji, zaakceptuj prośbę o bycie samemu, bądź dostępny i otwarty, czasami sama obecność jest wspierająca.
  • Pamiętaj o sobie, żałoba, emocje towarzyszące są bardzo obciążające – nie jesteś robotem, może to być dla Ciebie za dużo.
  • Wesprzyj daną osobę w wyrażeniu jej uczuć i emocji.
  • Zaproponuj wsparcie specjalisty psychologa psychoterapeuty.
Mikołaj Goliński

Mikołaj Goliński

zobacz wpisy
Lokalizacje

Znajdź poradnię

Posiadamy 15 lokalizacji na terenie Polski.
Zapraszamy do skontaktowania się z naszym Biurem Obsługi Klienta (BOK).