Strona wykorzystuje ciasteczka by świadczyć usługi na najwyższym poziomie Polityka prywatności
RozumiemRadzenie sobie ze stresem to umiejętność, której w obecnych czasach nikomu nie może zabraknąć. Jego obecność wynikająca z dużej ilości obowiązków a także złej organizacji czasu znacznie przekłada się na komfort i jakość codziennego funkcjonowania. Skuteczne radzenie sobie ze stresem jest niezwykle ważne, dlatego, że jego “towarzystwo” jest niezwykle uporczywe i wpływa nie tylko na sposób funkcjonowania podczas dnia, ale również niezwykle niską jakość snu. Na szczęście jest wiele technik i metod na radzenie sobie ze stresem - poznaj najpopularniejsze z nich.
Stres to uczucie dyskomfortu związane z pojawiającymi się obawami i lękami pojawiającymi się czasem nawet podczas rutynowo wykonywanych zadań. Objawia się spięciem mięśni oraz ogólną gotowością ciała do podjęcia ucieczki. Stres jest dla ludzkiego organizmu bardzo angażujący i pochłania wiele energii, dlatego niezwykle ważnym jest, by poznać sposoby na to, jak sobie z nim skutecznie radzić. Skoro zagadnienie to jest tak ważne, to zapewne są ku temu powody – oczywiście, w tym aspekcie masz rację! Długotrwały stres wpływa na spadek koncentracji i efektywności, przekłada się na spadek masy ciała i odporności a także powoduje obniżenie samopoczucia, w wyniku którego doprowadzić może nawet do depresji. Związane jest to z tym, że w sytuacjach stresowych organizm “wyłącza” te funkcje, które nie są niezbędne do przetrwania – w tym między innymi:
W związku z powyższymi czynnikami, żyjąc w ciągłym stresie, narażeni jesteśmy nie tylko na choroby o podłożu emocjonalnym, ale również związane ze stanem fizycznym, które prowadzą do wykończenia organizmu.
Radzeniem sobie ze stresem nazywamy powrót do homeostazy, w której czynniki wywołujące stres nie mają negatywnego przełożenia na naszą zdolność do koncentracji i realizacji zadań. Technik na przywrócenie wewnętrznej równowagi jest naprawdę wiele, dlatego wymienimy najważniejsze z nich:
Leczenie stresu to proces, który odbywać się może przy wsparciu terapeuty lub psychologa, a nawet, jeśli zajdzie taka potrzeba, z udziałem psychiatry. Stres ma olbrzymi wpływ na samopoczucie i komfort emocjonalny, dlatego przeciążenie organizmu może doprowadzić do zaburzeń natury psychicznej. Chroniczny stres warto leczyć, ponieważ spustoszenie, jakie sieje w ludzkim organizmie, jest naprawdę olbrzymie – poza aspektami fizycznymi może prowadzić do rozwoju depresji, Zespołu Stresu Pourazowego (PTSD) oraz Wtórnego Zespołu Stresu Pourazowego (STSD). Zaburzenia te objawiają się dużym poczuciem lęku prowadzącym do izolacji, w której w następstwie pojawia się poczucie wyobcowania i jeszcze większa potrzeba separacji od problemów oraz ludzi. Próbując odpowiedzieć sobie na pytanie jak wyleczyć stres i jego konsekwencje, z którym nie potrafimy uporać się we własnym zakresie, należy mieć na uwadze następujące możliwości: konsultacje psychologiczne, terapię indywidualną lub konsultacje psychiatryczne. Skorzystaj z pomocy naszych specjalistów i poznaj narzędzia na skuteczne radzenie sobie ze stresem – umów się do poradni CBT!