Breadcrumbs home icon Used as home in breadcrumbs Breadcrumbs slash icon Used as slash in breadcrumbs Harmonica row icon Used in harmonica sections Button arrow Used as button arrow Phone icons Used in many elements 13x12 Pin icon Used in many elements 12x16 Envelope icon Used in many elements 12x10

Strona wykorzystuje ciasteczka by świadczyć usługi na najwyższym poziomie Polityka prywatności

Rozumiem
Blog Psychoterapia w leczeniu depresji

Psychoterapia w leczeniu depresji

6 lutego 2023
| Joanna Strękowska | Wiedza
Psychoterapia w leczeniu depresji

Psychoterapia to nieodłączny element terapii depresji. Powinna być ona włączona jak najwcześniej po postawieniu diagnozy. W tym artykule dowiesz się, jakie funkcje spełnia psychoterapia w leczeniu depresji.

W skrócie:

  • Najlepsze wyniki leczenia depresji to połączenie farmakoterapii i psychoterapii.
  • Terapia poznawczo-behawioralna jest najczęściej stosowaną metodą w leczeniu depresji. Jest oparta na dowodach naukowych i zalecana przez międzynarodowych ekspertów.
  • Psychoterapia ma na celu przywrócenie zdrowego postrzegania rzeczywistości, które podczas depresji zostało zaburzone i odkształcone.

Psychoterapia niezbędny element leczenia depresji

Najlepsze wyniki leczenia depresji uzyskuje się wówczas, gdy działanie środków farmakologicznych jest wsparte  psychoterapią. Takie połączenie farmakoterapii i psychoterapii  pomaga  choremu na depresję w osiągnięciu stabilnego i długotrwałego przystosowania i daje siłę na walkę z chorobą.

Wskazane jest stosowanie psychoterapii od początku pojawienia się depresji łagodnych i umiarkowanych, a w przypadku ciężkich zespołów depresyjnych, psychoterapię włącza się do leczenia po uzyskaniu poprawy samopoczucia chorego.

Psychoterapia poznawczo-behawioralna

Najczęściej w pracy z chorymi na depresję stosowana jest psychoterapia poznawcza – behawioralno. Dąży ona do odkrycia stereotypowych, nieprawidłowych schematów funkcjonowania człowieka i w to miejsce wypracowania alternatywnych, bardziej dostosowanych przekonań i zachowań.

Pacjent w czasie terapii uczy się rozpoznawać i korygować własne myślenie. Zastępować te niekonstruktywne, wypracowanymi w czasie psychoterapii bardziej konstruktywnymi i pożądanymi przekonaniami dotyczącymi siebie samego, innych ludzi i świata.

Postrzeganie świata i siebie podczas depresji

Mówi się, że depresja nakłada nam „ciemne okulary”. Pacjenci z depresją mają często:

  • zaburzone widzenie siebie (myślą o sobie: jestem do niczego, nikt mnie nie kocha, nie zasługuję na nic dobrego, jestem gorszy, nikt mnie nie potrzebuje);
  • zaburzone widzenie świata (myślą o świecie: świat jest zły, zagrażający, nieprzewidywalny), ludzie krzywdzą, odrzucają );
  • zaburzone widzenie innych ludzi (osoby cierpiące na depresję myślą: ludzie ranią, odrzucają);
  • zaburzone widzenie przyszłości (myślą o przyszłości: nic dobrego mnie już nie spotka, nic na lepsze się nie zmieni);

Współpraca ku odzyskaniu zdrowia 

Praca psychoterapeuty polega na dyskusji z „czarnymi myślami” i przekonaniami pacjenta. Chodzi o to, by pacjent sam dostrzegł, że to, co myśli o sobie, świecie, swojej przyszłości i innych ludziach jest względne, często  nieprawdziwe i przekłada się na to, że czuje się źle.

Zmieniamy wraz z pacjentem sposób myślenia, a co za tym idzie, zmieniamy uczucia i emocje jakie te myśli wywołują oraz czyny, które są spowodowane negatywnym myśleniem.

Wbrew często słyszanym poglądom na temat psychoterapii poznawczo – behawioralnej, podczas pracy z pacjentem staramy dotrzeć do przekonań o sobie samym oraz o otaczającym świecie i ludziach  wypracowanych we wczesnym dzieciństwie.

Terapia poznawczo-behawioralna w Centrum CBT 

Centrum CBT jest ośrodkiem, który od lat specjalizuje się w prowadzeniu terapii w nurcie poznawczo-behawioralnym.

Nasi psychoterapeuci to osoby posiadające certyfikaty uprawniające ich do prowadzenia psychoterapii, a także osoby w trakcie szkolenia z zakresu psychoterapii.

Centrum CBT prowadzi również Szkołę Psychoterapii, gdzie psychologowie zdobywają wiedzę i kompetencję do prowadzenia psychoterapii z pacjentami cierpiącymi na różne zaburzenia psychiczne.

Joanna Strękowska

Joanna Strękowska

zobacz wpisy
Lokalizacje

Znajdź poradnię

Posiadamy 15 lokalizacji na terenie Polski.
Zapraszamy do skontaktowania się z naszym Biurem Obsługi Klienta (BOK).