Strona wykorzystuje ciasteczka by świadczyć usługi na najwyższym poziomie Polityka prywatności
RozumiemPsychoterapia to nieodłączny element terapii depresji. Powinna być ona włączona jak najwcześniej po postawieniu diagnozy. W tym artykule dowiesz się, jakie funkcje spełnia psychoterapia w leczeniu depresji.
Najlepsze wyniki leczenia depresji uzyskuje się wówczas, gdy działanie środków farmakologicznych jest wsparte psychoterapią. Takie połączenie farmakoterapii i psychoterapii pomaga choremu na depresję w osiągnięciu stabilnego i długotrwałego przystosowania i daje siłę na walkę z chorobą.
Wskazane jest stosowanie psychoterapii od początku pojawienia się depresji łagodnych i umiarkowanych, a w przypadku ciężkich zespołów depresyjnych, psychoterapię włącza się do leczenia po uzyskaniu poprawy samopoczucia chorego.
Najczęściej w pracy z chorymi na depresję stosowana jest psychoterapia poznawcza – behawioralno. Dąży ona do odkrycia stereotypowych, nieprawidłowych schematów funkcjonowania człowieka i w to miejsce wypracowania alternatywnych, bardziej dostosowanych przekonań i zachowań.
Pacjent w czasie terapii uczy się rozpoznawać i korygować własne myślenie. Zastępować te niekonstruktywne, wypracowanymi w czasie psychoterapii bardziej konstruktywnymi i pożądanymi przekonaniami dotyczącymi siebie samego, innych ludzi i świata.
Mówi się, że depresja nakłada nam „ciemne okulary”. Pacjenci z depresją mają często:
Praca psychoterapeuty polega na dyskusji z „czarnymi myślami” i przekonaniami pacjenta. Chodzi o to, by pacjent sam dostrzegł, że to, co myśli o sobie, świecie, swojej przyszłości i innych ludziach jest względne, często nieprawdziwe i przekłada się na to, że czuje się źle.
Zmieniamy wraz z pacjentem sposób myślenia, a co za tym idzie, zmieniamy uczucia i emocje jakie te myśli wywołują oraz czyny, które są spowodowane negatywnym myśleniem.
Wbrew często słyszanym poglądom na temat psychoterapii poznawczo – behawioralnej, podczas pracy z pacjentem staramy dotrzeć do przekonań o sobie samym oraz o otaczającym świecie i ludziach wypracowanych we wczesnym dzieciństwie.
Centrum CBT jest ośrodkiem, który od lat specjalizuje się w prowadzeniu terapii w nurcie poznawczo-behawioralnym.
Nasi psychoterapeuci to osoby posiadające certyfikaty uprawniające ich do prowadzenia psychoterapii, a także osoby w trakcie szkolenia z zakresu psychoterapii.
Centrum CBT prowadzi również Szkołę Psychoterapii, gdzie psychologowie zdobywają wiedzę i kompetencję do prowadzenia psychoterapii z pacjentami cierpiącymi na różne zaburzenia psychiczne.