Breadcrumbs home icon Used as home in breadcrumbs Breadcrumbs slash icon Used as slash in breadcrumbs Harmonica row icon Used in harmonica sections Button arrow Used as button arrow Phone icons Used in many elements 13x12 Pin icon Used in many elements 12x16 Envelope icon Used in many elements 12x10

Strona wykorzystuje ciasteczka by świadczyć usługi na najwyższym poziomie Polityka prywatności

Rozumiem
Blog Powrót do szkoły, czyli jak pomóc dziecku odnaleźć się w środowisku szkolnym?

Powrót do szkoły, czyli jak pomóc dziecku odnaleźć się w środowisku szkolnym?

20 września 2022
| Dorota Wiśniewska | Wiedza

Powrót do szkoły po wakacyjnym wypoczynku może być dla dziecka trudnym doświadczeniem szczególnie w przypadku, gdy wkracza na nowy poziom edukacji i jego środowisko ulega zmianie. Podobnie dla uczniów z problemami w nauce powrót do szkoły budzi dyskomfort i prowadzi do wewnętrznego niepokoju. Chociaż szkoła to obowiązek każdego z dzieci, to panująca w niej atmosfera i warunki znacznie wpływają na komfort Twojej pociechy oraz jej samopoczucie. Jak zadbać o to, by powrót do szkoły nie wzbudzał w dziecku strachu i sprawić, by zmiana środowiska nie była tak stresująca?

Powrót do szkoły, czyli jak pomóc dziecku odnaleźć się w środowisku szkolnym?

Powrót do szkoły i dlaczego może wywoływać negatywne emocje?

Wakacyjny wypoczynek może prowadzić do rozleniwienia i wywoływać w dziecku niechęć przed powrotem do szkoły. Powodów, dla których powrót do szkoły może wywoływać negatywne emocje jest naprawdę wiele – złe relacje z rówieśnikami, duże wymagania nauczycieli lub konflikty z nimi, a także stres, który prowadzić może do zaburzeń lękowo-nerwicowych. Z obawy przed tymi czynnikami dzieci oraz młodzież mogą nie cieszyć się z powrotu do szkoły i pragnąć odsunąć go jak najdalej w czasie. Zauważasz, że przygotowania do nowego roku szkolnego nie spotykają się z entuzjazmem Twojej pociechy? Myśl o powrocie do szkoły sprawia, że Twoje dziecko zaczyna się dziwnie zachowywać a wraz ze zbliżającym się rozpoczęciem roku szkolnego obniża się jego samopoczucie? To mogą być oznaki, że powrót do szkoły nie kojarzy mu się dobrze i są czynniki, które sprawiają, że może nie czuć się tam bezpiecznie. Co zrobić w takiej sytuacji? Jednym z najprostszych sposobów jest rozmowa o obawach Twojej pociechy i dowiedzenie się, z czego one wynikają. Rówieśnicy potrafią być naprawdę okrutni a zastraszone i sterroryzowane dziecko może wstydzić się lub bać powiedzieć prawdę. W takich sytuacjach potrzebna może być pomoc specjalisty, jakim jest psycholog dla dzieci.

Powrót do szkoły przy wsparciu psychologa

Powrót do szkoły przy wsparciu psychologa szkolnego dla wielu dzieci jest równoznaczny z redukcją stresu związanego z tym wydarzeniem. Wynika to stąd, że psycholog nie tylko rozmawia z dzieckiem o jego obawach i trudnościach, ale również wskazuje mu narzędzia, które stanowią dla niego wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Dzięki wizytom u specjalisty dziecko buduje poczucie własnej wartości, uczy się komunikować swoje potrzeby, a także stawiać granice, dzięki czemu nie są one później nadwyrężane w szkole. Kompleksowa praca z psychologiem pozwala odpowiednio przygotować dziecko nie tylko do powrotu do szkoły, ale również do funkcjonowania w środowisku szkolnym. Jest to niezwykle ważne, biorąc pod uwagę fakt, że to właśnie w szkole dziecko spędza przeważającą część dnia i to właśnie w tym środowisku kształtuje swój światopogląd oraz postawę wobec świata. Dzięki wsparciu psychologa powrót do szkoły nie wydaje się dziecku tak przerażający, a zdobyte podczas terapii narzędzia potrafi ono wykorzystać w środowisku szkolnym bez większych trudności.

Jak sprawić, by powrót do szkoły był dla dziecka przyjemnością?

Pozytywne konotacje mogą zdziałać cuda – dobra szkoła zadba o to, by jej uczniowie, przekraczając jej progi, czuli się wyjątkowi i ważni. Niestety w wielu placówkach brakuje takiego podejścia, co przekłada się na komfort i pewność siebie uczęszczających do nich dzieci. Atmosfera rozwoju, miło spędzony czas, a także koleżeństwo i relacje z rówieśnikami to czynniki, które powinny zachęcać dziecko do powrotu do szkoły. Co jednak jeśli tak nie jest? Warto spróbować uczynić z powrotu do szkoły pewnego rodzaju festyn – dokładnie opakowywać z dzieckiem książki, kompletować piórnik czy też przygotować plan zajęć, na który Twoja pociecha będzie spoglądała z przyjemnością. Jeśli szkoła nie potrafi zadbać o to, by dobrze kojarzyła się Twojemu dziecku, jako opiekun zawsze możesz podjąć samodzielne próby w tym kierunku. Im więcej pozytywnych bodźców i zabawy będzie w umyśle dziecka wywoływała szkoła, tym łatwiejszy będzie powrót do niej. Szczególnie jeżeli Twoja pociecha jest ambitna i ciekawa świata.

Dorota Wiśniewska

zobacz wpisy
Lokalizacje

Znajdź poradnię

Posiadamy 15 lokalizacji na terenie Polski.
Zapraszamy do skontaktowania się z naszym Biurem Obsługi Klienta (BOK).