Breadcrumbs home icon Used as home in breadcrumbs Breadcrumbs slash icon Used as slash in breadcrumbs Harmonica row icon Used in harmonica sections Button arrow Used as button arrow Phone icons Used in many elements 13x12 Pin icon Used in many elements 12x16 Envelope icon Used in many elements 12x10

Strona wykorzystuje ciasteczka by świadczyć usługi na najwyższym poziomie Polityka prywatności

Rozumiem
Blog Muzyczna szansa projekt dla nastolatków i dorosłych

Muzyczna szansa projekt dla nastolatków i dorosłych

13 grudnia 2022
| Dorota Wiśniewska | Aktualności

Muzyka łagodzi nastroje. Jest ważna dla każdego nastolatka, jest źródłem inspiracji i może być przeciwwagą dla zagrożeń okresu dorastania. Jest przestrzenią, w której możemy spotkać się z nastolatkami.

Muzyczna szansa projekt dla nastolatków i dorosłych

Zapraszamy do muzycznej szansy!

Muzyka łagodzi obyczaje, poprawia nastrój, stymuluje mózg, jest źródłem przyjemności i hobby, które daje radość i poprawia kontakt ze sobą i światem. Może być również przeciwwagą do powstawania uzależnień behawioralnych.

Jak połączyć muzykę i profilaktykę uzależnień behawioralnych? Na to pytanie odpowiada Centrum CBT, które w 2022 roku zrealizowało projekt Muzyczna Szansa. Jego celem było podnoszenie świadomości na temat  szeroko pojętych problemów rozwojowych dzieci i młodzieży oraz powstawania uzależnień behawioralnych, głównie od komputera, Internetu, mediów społecznościowych i gier wideo.

Projekt Muzyczna Szansa

Celem projektu było również pokazanie, że czas wolny można spędzać z dala od ekranów i wszystkich aktywności, które proponują. Ten czas można wykorzystać na muzykę.

Co daje muzyka? Podnosi poczucie własnej wartości, buduje pozytywną samoocenę, uczy systematyczności, daje możliwość poznania innych ludzi i wyrażenie siebie. Zabiera w świat kreatywności. Tak opisują muzykę muzycy, którzy w ramach projektu podzieli się swoimi przemyśleniami i doświadczeniami.

Muzyka dla nastolatków jest ważna. Z tego założenia wyszli twórcy projektu. Nastolatki zmienią swoje gusta muzyczne, szukają swojego brzmienia, marzą o wielkich karierach muzycznych czy spotkania z muzykami. Muzyka może stać się dla nich odskocznią i przeciwwagą potencjalnych zagrożeń wieku dorastania, jakimi są między innymi uzależnienia behawioralne. To właśnie było kluczem projektu.

Muzyczna Szansa dla nastolatków i rodziców

Uzależnienia behawioralne od Internetu, mediów społecznościowych, czy gier wideo stają się coraz częstsze. Trzeba posiąść o nich wiedzę, nauczyć się je rozpoznawać a także szukać pomocy specjalistów jeśli się pojawią. Są niebezpiecznie, po cichu, przed ekranem mogą zaburzyć proces dorastania, zniszczyć życie.

W ramach projektu psychologowie Centrum CBT przygotowali materiały wideo, w których dzielą się swoją wiedzą na temat okresu dorastania. Mówią o emocjach, budowaniu własnej wartości, czy komunikowaniu się.

W filmach -wywiadach powstałych w ramach projektu, muzycy opowiadają o muzyce jako swojej pasji i tym, co daje im w życiu, jak wpływa na poczucie własnej wartości, redukcję stresu.

Mistrzowie Polski w tańcu latynoamerykańskim i towarzyskim opowiadają,  jak pasja taneczna  przekłada się na życie.

Te wypowiedzi mogą stać się inspiracją dla młodych ludzi.

Webinary oraz prezentacje on -line, filmy dostępne są bezpłatnie na stronie www.muzycznaszansa.pl

Webinary prowadzone są przez dr n. o zdr. Annę Kaźmierczak-Mytkowską oraz Mikołaja Golińskiego z Centrum CBT.

 

 

Koordynatorem projektu z ramienia Centrum CBT jest p. Dorota Wiśniewska, dyrektor zarządzająca Centrum CBT.

Partnerami projektu są: Fundacja Nie widać po Mnie oraz Otako Media.

Projekt prowadzony jest przez Centrum CBT w ramach programu polityki zdrowotnej w zakresie profilaktyki zaburzeń depresyjnych dzieci i młodzieży z Województwa Mazowieckiego. Działania finansowane są ze środków Województwa Mazowieckiego.

Dorota Wiśniewska

zobacz wpisy
Lokalizacje

Znajdź poradnię

Posiadamy 15 lokalizacji na terenie Polski.
Zapraszamy do skontaktowania się z naszym Biurem Obsługi Klienta (BOK).