Strona wykorzystuje ciasteczka by świadczyć usługi na najwyższym poziomie Polityka prywatności
RozumiemDepresja jak każda inna choroba wymaga leczenia. Ma ono specjalistyczny charakter oraz oparte jest na dowodach naukowych. Leczenie powinno wdrażać się najszybciej, jak to możliwe.
W tym artykule dowiesz się, gdzie szukać pomocy, kiedy masz podejrzenie, że Twoje dziecko ma objawy świadczące o pojawieniu się depresji. Depresja jest chorobą taką samą, jak wszystkie inne. Wymaga leczenia. Leczeniem depresji zajmuje się lekarz psychiatra, a jednym z elementów terapii jest psychoterapia prowadzona przez psychoterapeutę. Pomoc znajdziesz w placówkach zdrowia psychicznego dla dzieci i młodzieży prowadzonych w ramach NFZ np. w Ośrodkach Środowiskowej Pomocy Psychologiczno-Psychoterapeutycznej Centrum CBT oraz w naszych placówkach prywatnych. W Centrum CBT oferujemy cały zakres leczenia depresji nastolatków.
W skrócie:
Na depresję można zachorować w każdym wieku i w każdym wieku trzeba ją leczyć. Nastolatki są szczególnie narażone na pojawienie się zaburzeń psychicznych. W razie zaobserwowania nietypowych zachowań dziecka, jak: przewlekły smutek, spadek napędu, wycofanie, problemy ze snem, nagłe obniżenie ocen w szkole, inne nietypowe dla danego nastolatka, myśli samobójcze, samookaleczenia należy udać się do psychologa, który zdiagnozuje problem i pomoże go rozwiązać.
Objawy depresji powodują pogorszenie funkcjonowania nastolatków w wielu sferach ich życia: relacji rodzinnych i koleżeńskich, szkolnej. Nieleczona depresja zaburza funkcjonowanie, a powrót do zdrowego poziomu funkcjonowania jest bardzo trudny. Trzeba pamiętać, że depresja jest chorobą nawracającą, co oznacza, że jeśli nie podejmiemy szybko działań terapeutycznych, choroba może się utrwalić, a ryzyko kolejnych epizodów może rosnąć, także w życiu dorosłym. Depresja i jej objawy mogą być przyczyną różnych uzależnień, które mogą przetrwać do dorosłości i być kolejnym problemem.
Depresja może być stanem zagrażającym życiu. Brak szybkiej interwencji terapeutycznej może prowadzić do pojawienia się nasilonej autoagresji, samookaleczeń, myśli i tendencji samobójczych, podejmowania prób samobójczych, a nawet do popełnienie samobójstwa.
Leczeniem depresji u nastolatków zajmują się psychiatrzy dzieci i młodzieży. Często w małych miejscowościach nie ma placówek zdrowia psychicznego, gdzie przyjmuje psychiatra dzieci i młodzieży, w takim przypadku należy wybrać się do większego miasta. Często zdarza się tak, że psychiatra dla dorosłych ma doświadczenie w pracy ze starszymi nastolatkami. Taki lekarz, też może pomóc w diagnozie i leczeniu depresji.
Drugim specjalistą, który jest niezbędny jest psychoterapeuta, czyli osoba potrafiąca prowadzić psychoterapię. Są to osoby, które po studiach zazwyczaj psychologicznych, ukończyły jeszcze kilkuletnie szkolenie potwierdzone dyplomem lub certyfikatem. Przy wyborze psychoterapeuty warto zwrócić uwagę, czy dana osoba posiada stosowne certyfikaty lub czy jest w trakcie szkolenia.
Leczenie depresji nastolatków różni się od leczenia dorosłych. Nastolatek to osoba młoda, która mieszka ze swoją rodziną oraz chodzi do szkoły. Leczenie oraz cały zakres oddziaływań terapeutycznych muszą uwzględniać funkcjonowanie rodziny oraz tego, co dzieje się w szkole i środowisku rówieśniczym. Nastolatek nie może również podejmować samodzielnie decyzji o różnych aspektach swojego życia, w tym również leczenia. Rodzice lub opiekunowie muszą wyrazić zgodę na np. podjęcie leczenia farmakologicznego czy psychoterapii, zmianę szkoły, jeśli jest to wskazane.
Obecnie leczenie depresji oparte jest na standardach opracowanych na podstawie badań naukowych i ustaleń międzynarodowych ekspertów.
Leczenie depresji, tak jak każdej innej choroby zaczyna się od postawienia diagnozy. Składają się na nią metody testowe oraz kliniczne – obserwacje, wywiad lekarza psychiatry. Lekarz psychiatra podejmuje decyzję o włączeniu farmakoterapii (odpowiednich leków) i zazwyczaj kieruje na psychoterapię.
W leczeniu depresji u dzieci i młodzieży ważna jest przede wszystkim psychoterapia. Odbywa się ona zazwyczaj raz w tygodniu. Często w trakcie psychoterapii depresji ujawniają się dodatkowe problemy np. funkcjonowanie nastolatka w toksycznym związku, uczestnictwo w dysfunkcyjnej grupie rówieśniczej, której nastolatek nie chce opuścić, niskie kompetencje społeczne, a co za tym idzie brak kolegów i koleżanek, skrywane problemy jak przemoc, wykorzystywanie, czy uzależnienia.
Psychoedukacja to podstawowa metoda pracy w psychiatrii i psychoterapii. Psychoedukacja jest elementem terapii. Jest ona spotkaniem, na którym pacjent i rodzic będzie poinformowany, między innymi na temat: zadań rozwojowych i roli rodzica w realizacji zadań wychowawczych oraz terapeutycznych. Podczas wizyty psychoedukacyjnej rodzice są w przystępny sposób informowani, czym jest depresja oraz sposobach jej leczenia. Często psychoedukacja obejmuje przekazanie zaleceń dotyczących codziennego postępowania z dzieckiem. Podczas takiej wizyty, rodzic może dowiedzieć się jakie są objawy danej choroby, co jest objawem, a co zachowaniem niepożądanym.
Terapia rodzinna to bardzo ważny element leczenia depresji nastolatków. Prowadzona jest w celu naprawy relacji rodzinnych, które mogą niekorzystnie wpływać na proces leczenia chorego dziecka. Podczas sesji terapeutycznych spotykają się członkowie najbliższej rodziny chorego i pracują nad poprawą relacji panujących w domu.
Depresja, jak każda inna choroba ma swoją dynamikę. U niektórych nastolatków chorujących na depresję mogą pojawić się objawy, które wymagają leczenia szpitalnego lub sytuacje, kiedy leczenie ambulatoryjne w domu jest niemożliwe. Są to sytuacje zagrażające życiu i zdrowiu, jak myśli i tendencje samobójcze, nasilona autoagresja, próby samobójcze, zaburzenia somatyczne zagrażające życiu i zdrowiu, które są powikłaniami zaburzeń psychicznych.
W szpitalu nastolatek objęty jest leczeniem psychiatrycznym oraz zapewnione są inne oddziaływania terapeutyczne, w tym psychoterapia.
W Centrum CBT oferujemy cały zakres leczenia depresji nastolatków. Przyjmują tutaj lekarze psychiatrzy dzieci i młodzieży, psychologowie kliniczni oraz psychoterapeuci. Oferujemy wizyty lekarskie psychiatrów, terapię indywidualną i rodzinną, psychoedukację. Nasi specjaliści mają ogromne doświadczenie w pracy z młodzieżą zdobywane w renomowanych ośrodkach medycznych.
Ośrodki Środowiskowej Pomocy Psychologiczno-Psychoterapeutycznej Centrum CBT działają w ramach NFZ. Szybką pomoc znajdziesz również w placówkach prywatnych Centrum CBT.
Umów wizytę konsultacyjną, która pozwoli odpowiedzieć na pytanie czy w przypadku Twojego dziecka mamy do czynienia z chwilowym z kryzysem czy poważną chorobą. W sytuacji jej potwierdzenia, zostanie wyjaśniony i wprowadzony indywidualny proces leczenia.