Breadcrumbs home icon Used as home in breadcrumbs Breadcrumbs slash icon Used as slash in breadcrumbs Harmonica row icon Used in harmonica sections Button arrow Used as button arrow Phone icons Used in many elements 13x12 Pin icon Used in many elements 12x16 Envelope icon Used in many elements 12x10

Strona wykorzystuje ciasteczka by świadczyć usługi na najwyższym poziomie Polityka prywatności

Rozumiem
Blog Jak wspierać dziecko w depresji?

Jak wspierać dziecko w depresji?

6 lutego 2023
| Joanna Strękowska | Wiedza
Jak wspierać dziecko w depresji?

Chory zawsze potrzebuje wsparcia. Depresja dziecka, jest chorobą, która wymaga współpracy specjalistów i członków rodziny. W tym artykule przybliżymy, co robić, jak rozmawiać, aby dać optymalne i efektywne wsparcie dziecku, które choruje na depresję.

W skrócie:

 • Wsparcie rodziny jest niezbędne w trakcie wychodzenia dziecka/nastolatka z depresji.
 • Depresja jest chorobą i trzeba zrozumieć jej objawy, aby skutecznie pomagać choremu.
 • Umiejętna rozmowa rodziców z dzieckiem chorym na depresję oraz towarzyszenie mu w zdrowieniu to ważny element terapii.

Jak rozmawiać z nastolatkiem w depresji?

Ciepła, wspierająca rodzina jest podstawą wychodzenia z depresji. Widząc, że nasze dziecko cierpi, jesteśmy gotowi zrobić wszystko by mu pomóc. Nieraz najtrudniejszy okazuje się pierwszy krok – rozmowa. Jak ją zacząć, co mówić? Jak rozmawiać z nastolatkiem w depresji? Przede wszystkim pamiętaj, że depresja to choroba! To nie lenistwo, wygodnictwo, brak ambicji i niechęć do nauki. To nie wrogość wobec Ciebie drogi Rodzicu!

 • Po prostu bądź. Pokaż swojemu dziecku, że jesteś, że trwasz w gotowości by służyć dziecku pomocą, wysłuchać czy po prostu wspólnie pomilczeć. Znajdź czas by być blisko duchem i ciałem. Informuj, że jesteś, okazuj zainteresowanie i troskę. Każdy chory człowiek potrzebuje być zaopiekowany.
 • Słuchaj. Dołóż starań by rozmowa z dzieckiem nie była monologiem -Twoim wykładem czy pogadanką pedagogiczną. Nie oceniaj, nie krytykuj, nie pouczaj i nie dawaj tzw. “dobrych rad” w stylu: “weź się w garść”, “ wystarczy chcieć”, “jakbyś wziął się do roboty, nie miałbyś czasu na głupoty”.
 • Daj nastolatkowi przestrzeń do wypowiedzi. Poczekaj na odpowiedź z jego strony.
 • Bądź uważny. Naucz się dostrzegać uczucia nastolatka. Dyskretnie przyglądaj się jego zachowaniu.
 • Pamiętaj, że objawami depresji nie koniecznie musi być przygnębienie, może to być drażliwość, złość lub niepokój. Łatwo te objawy bagatelizować i zrzucić je na karb młodzieńczego buntu.
 • Uważny rodzic może dostrzec, że obok zmian wiążących się z dorastaniem dziecka, zachowanie w depresji jest wyraźnie inne i opowiada ono o sobie i swojej przyszłości w smutny sposób.
 • Zachęcaj delikatnie do aktywności. Proponuj wspólne spacery, wyjścia do kina, zaproszenie przyjaciela. Wychodź z inicjatywą wspólnego spędzania  Nie zrażaj się odmowami. W depresji, to całkowicie normalne, że zajęcia, które kiedyś sprawiały przyjemność, stają się trudniejsze i coraz mniej interesujące. Aktywacja behawioralna pomaga ustalić, które zajęcia są dla nastolatka przyjemniejsze i przy których jego nastrój chociaż trochę się poprawia. Czasem konieczne jest zmuszanie się do przyjemnych działań, jednak w dłuższej perspektywie wpływ podjętego trudu będzie opłacalny.
 • Pochwal dziecko za podjętą aktywność.
 • Dbaj o higienę snu dziecka. Ludzie chorzy na depresję często mają problemy ze snem. Śpią za dużo w trakcie dnia lub też nie mogą zasnąć. Wybudzają się czasem w nocy lub nad ranem.
 • Monitoruj korzystanie z telefonu i komputera. Sprawdzaj czy dziecko nie korzysta nadmiernie z multimediów, szczególnie w nocy, czy przestrzega odpowiedniej pory i czasu snu. Staraj się by dziecko nie było aktywne w nocy a odsypiało godziny nocnego czuwania w dzień.
 • Dbaj o odpowiednią urozmaiconą dietę dziecka, bogatą w nienasycone tłuszcze, owoce i warzywa. To, co jemy, wpływa na nasz układ nerwowy i funkcjonowanie mózgu, czyli przekazywanie impulsów nerwowych między komórkami.
 • Terapia rodzinna jest ważnym elementem leczenia dziecka. Poddaj się jej, aby polepszyć relacje w rodzinie.

W Centrum CBT zajmujemy się od lat leczeniem dzieci i młodzieży cierpiących z powodu depresji. Lekarze psychiatrzy dzieci i młodzieży oraz specjaliści psychoterapii pomogą Twojemu dziecku od diagnozy, leczenie i wsparcie rodzinne.

Joanna Strękowska

Joanna Strękowska

zobacz wpisy
Lokalizacje

Znajdź poradnię

Posiadamy 15 lokalizacji na terenie Polski.
Zapraszamy do skontaktowania się z naszym Biurem Obsługi Klienta (BOK).