Breadcrumbs home icon Used as home in breadcrumbs Breadcrumbs slash icon Used as slash in breadcrumbs Harmonica row icon Used in harmonica sections Button arrow Used as button arrow Phone icons Used in many elements 13x12 Pin icon Used in many elements 12x16 Envelope icon Used in many elements 12x10

Strona wykorzystuje ciasteczka by świadczyć usługi na najwyższym poziomie Polityka prywatności

Rozumiem
Blog Hejt – jak sobie z nim radzić?

Hejt – jak sobie z nim radzić?

20 września 2022
| Dorota Wiśniewska | Wiedza

Hejt to obrażanie lub poniżanie innych mające miejsce w świecie nie tylko rzeczywistym, ale również przestrzeni internetowej przyjmując wtedy formę cyberprzemocy. W związku z poczuciem bezkarności i anonimowości w sieci hejt zdarza się nagminnie i jest coraz częstszą praktyką. Hejt jest niezwykle krzywdzący dla ofiar jednak osoby, które ją stosują taką praktykę ubliżania innym często nie mają świadomości o szkodliwości swoich słów i czynów. Będąc ofiarą hejtu, trzeba nauczyć się sobie z nim skutecznie radzić i nie pozwalać, by wpływał on na samopoczucie. Jak radzić sobie z hejtem?

Hejt – jak sobie z nim radzić?

Hejt i jego wpływ na psychikę ofiary

Hejt to praktyka, która często jest wynikiem nudy lub chęci dania upustom negatywny emocjom. Możliwość ich skierowania w stronę obcych osób sprawia, że ludzie chętnie z niej korzystają, nie zastanawiając się nad tym, jaki hejt ma wpływ na psychikę ich ofiary. Jednym z wyników bycia ofiarą hejtu jest drastyczny spadek poczucia własnej wartości, który prowadzi do depresji, braku wiary we własne siły, a także rozwoju stanów lękowych prowadzących nawet do fobii społecznej. Hejt pozostawia w psychice ofiary trwałe ślady, z których efektami borykać się ona może przez długi czas. Stany lękowe oraz fobia społeczna to zaburzenia, które przekładają się na chęci do nawiązywania nowych znajomości jak również zaufanie względem nowych osób, co przekłada się na zdolności do budowania długotrwałych relacji. Mając na uwadze, z jakimi problemami w wyniku hejtu mierzyć się mogą jego ofiary, warto się zastanowić, czy nie warto zrezygnować z pisania złośliwego lub uszczypliwego komentarza.

Hejt w sieci jako forma cyberprzemocy

Z sieci korzystają obecnie niemal wszyscy – nowi znajomi na Facebooku, obserwatorzy na Instagramie, pogoń za popularnością i chęć bycia “kimś” sprawiają, że każdego dnia z platform tych korzystają miliony użytkowników. Możliwość komentowania i wyrażania swojego zdania w sposób anonimowy, przy wykorzystaniu nieprawdziwego konta, powoduje, że wielu użytkowników nieświadomie naraża się na cyberprzemoc. Zdobywanie znajomych w przestrzeni internetowej jest duży atutem mediów społecznościowych natomiast wiąże się z nim również duże ryzyko. Warto pamiętać, że hejt w sieci przez użytkowników może być usprawiedliwiany, co jednak nie umniejsza krzywdy, której doznaje jego ofiara. Cyberprzemoc w formie hejtu w sieci może dotknąć każdego jej użytkownika – niezależnie od wieku, stanowiska oraz doświadczeń.

Jak uchronić się przed hejtem?

Obwinianie ofiary hejtu to tak zwany victim blaming i jest szkodliwą praktyką, dlatego nie należy obwiniać ofiary hejtu za to, że padła jego ofiarą. Nie zmienia to jednak faktu, że są narzędzia, które pozwalają uchronić się przed hejtem w sieci. Media społecznościowe pozwalają ograniczyć dostęp do treści, które udostępniają użytkownicy, zapewniając go tylko tym, który użytkownicy go chcą zapewnić. Aktualności na Facebooku, dane personalne takie jak data urodzenia, miejsce zamieszkania, a także lista znajomych to tylko niektóre elementy zawartości konta, do których dostęp osobom trzecim może zostać ograniczony. Podobnie działa Instagram, który gwarantuje możliwość korzystania z konta prywatnego, dzięki czemu dostęp do publikowanych na nim zdjęć i materiałów mają jedynie obserwujący, który trzeba udzielić zgody na obserwowanie. Nie chcąc korzystać z tych opcji warto pamiętać, że media społecznościowe pozwalają zgłaszać nieodpowiednie dla użytkowników treści a także moderować sekcje komentarzy, co pozwala usuwać z nich hejterskie komentarze.

Jak radzić sobie z hejtem?

Niezależnie od tego, w jakiej przestrzeni spotykasz się z hejtem, jego wpływ na Twoje zdrowie psychiczne może być naprawdę olbrzymi, dlatego jeśli padasz jego ofiarą warto skonsultować się ze specjalistą. Jego doświadczenie i wiedza pozwolą Ci poznać narzędzia i sposoby na radzenie sobie z hejtem. Celem takich spotkań jest budowanie poczucia własnej wartości, nabycie umiejętności zarządzania emocjami a także zmiana schematu myślowego opierającego się na syndromie/mentalności ofiary. Efektywna praca z psychoterapeutą pozwala nie tylko nabyć odporność na hejt, ale również przepracować schorzenia i zaburzenia, które dotykają jego ofiary. Wsparcie specjalistów w zakresie radzenia sobie z hejtem pozwala odbudować pewność siebie, a także powrócić do stabilności emocjonalnej będącej podstawą do zdrowego budowania relacji oraz prowadzenia satysfakcjonującego, nieprzepełnionego lękiem życia.

Dorota Wiśniewska

zobacz wpisy
Lokalizacje

Znajdź poradnię

Posiadamy 15 lokalizacji na terenie Polski.
Zapraszamy do skontaktowania się z naszym Biurem Obsługi Klienta (BOK).