Strona wykorzystuje ciasteczka by świadczyć usługi na najwyższym poziomie Polityka prywatności
RozumiemDepresja u mężczyzn jest chorobą poważną, którą trzeba leczyć. Nieleczona może stać się dramatem, który prowadzi do zaburzenia funkcjonowania w życiu zawodowym i rodzinnym, może również doprowadzić do samobójstwa.
W skrócie:
Depresja u mężczyzn statystycznie występuje dwa razy rzadziej niż u kobiet. Ta dysproporcja tłumaczona jest przez naukowców czynnikami kulturowymi, osobowościowymi i hormonalnymi.
Wśród hipotez tego zjawiska pojawiły się między innymi takie:
Depresja u mężczyzn choć rzadsza, często ma trudniejszy i ostrzejszy przebieg. Potwierdzają to statystyki policyjne, które mówią, że w Polsce każdego roku życie odbiera sobie znaczny odsetek osób chorych na depresję – około 5 tysięcy osób, w tym 4,5 tysiąca mężczyzn.
Objawy depresji u mężczyzn różnią się nieco od tych charakterystycznych dla kobiet. W każdym przypadku istnieje oczywiście pewien kanon wspólnych objawów, do którego możemy zaliczyć:
Wśród mężczyzn spotykamy się z tzw. maskowaniem objawów typowych dla depresji.
Do gabinetu psychoterapeuty przychodzący mężczyzna, rzadko skarży się na obniżony nastrój i smutek. Często jest to drażliwość, nadużywanie alkoholu lub innych substancji psychoaktywnych, czy też dolegliwości hipochondryczne.
Pojawiające się inne objawy atypowe dla depresji u mężczyzn to nadmierne:
Objawy depresji u mężczyzn pojawiają się najczęściej po czterdziestym roku życia i później. Do głównych czynników ryzyka w tym okresie należą: spadek stężenia hormonów płciowych, a co za tym idzie pogorszenie sprawności seksualnej oraz rozwój chorób takich jak cukrzyca, nadciśnienie, miażdżyca, przerost gruczołu krokowego oraz związane z tym obniżenie kondycji fizycznej i narastający niepokój o własne zdrowie.
U kobiet jest to zazwyczaj druga i trzecia dekada życia, a także okres po pięćdziesiątym roku życia ( zmiany związane z menopauzą).
W Poradni dla Dorosłych Centrum CBT każdy mężczyzna zmagający się z problemami wskazującymi na depresję znajdzie profesjonalne wsparcie lekarza psychiatry i psychoterapeuty.