Breadcrumbs home icon Used as home in breadcrumbs Breadcrumbs slash icon Used as slash in breadcrumbs Harmonica row icon Used in harmonica sections Button arrow Used as button arrow Phone icons Used in many elements 13x12 Pin icon Used in many elements 12x16 Envelope icon Used in many elements 12x10

Strona wykorzystuje ciasteczka by świadczyć usługi na najwyższym poziomie Polityka prywatności

Rozumiem
Blog Depresja u kobiet – zaburzenie całego życia rodzinnego

Depresja u kobiet – zaburzenie całego życia rodzinnego

18 maja 2023
| Poradnie CBT | Wiedza
Depresja u kobiet – zaburzenie całego życia rodzinnego

Czy wiesz, że depresja dotyka dwa razy częściej kobiet niż mężczyzn? Nie do końca wiadomo, skąd wynika tak duża różnica, ale na pewno duży wpływ mają na to czynniki hormonalne, uwarunkowania genetyczne, jak również czynniki psychospołeczne. 

Przyczyny wystąpienia depresji u kobiet są najczęściej dość złożone. Wpływ mogą mieć czynniki psychologiczno-społeczne, takie jak codzienny stres, z którym sobie nie radzimy, żałoba po zmarłej bliskiej nam osobie, rozstanie z partnerem lub partnerką, zwolnienie z pracy, obniżenie pozycji i statusu społecznego, kryzys rodzinny, finansowy, czy choroba. Innymi czynnikami będą czynniki somatyczne, jak choroba, zwłaszcza ciężka i przewlekła oraz stosowanie niektórych leków. Ale pamiętajmy też, że depresja może się też pojawić bez konkretnej przyczyny. W takim przypadku mówimy o depresji endogennej, za którą odpowiadają czynniki dziedziczne, czyli wrodzona skłonność do zaburzeń depresyjnych.

Jedno jest pewne w żadnym z tych wypadków powiedzenie komuś mierzącemu się z depresją żeby „wziął się w garść”, wyjechał na urlop, zażył witamin i środków wzmacniających, depresji nie wyleczy.

Objawy, czyli na co zwrócić uwagę?

Niezależnie od tego, jaka jest przyczyna wystąpienia depresji, objawy są podobne. To zdecydowanie przygnębienie, apatia, niemożność odczuwania radości, taka osobę nic nie cieszy, ma mniej energii, a tym samym podejmuje mniej aktywności, cierpi na bezsenność, zmaga się z lękami, traci na wadze. Każdy z tych objawów może wydawać się błahy, ale nasilenie się kilku objawów naraz powoduje, że dana osoba przestaje sobie radzić z codziennym funkcjonowaniem i codziennymi, najprostszymi czynnościami.

Kiedy kobiety są najbardziej podatne na depresję?

Paradoksalnie, najbardziej narażone na depresję są kobiety młode, będące w wieku rozrodczym, starające się o dziecko, stosujące antykoncepcję, jak również te, które leczą bezpłodność. Charakterystyczne zaburzenia nastroju typowe dla kobiet, to: zaburzenia przedmiesiączkowe, depresje okresu ciąży i poporodowe oraz zaburzenia nastroju związane z menopauzą.

Depresja w ciąży i poporodowa

Wbrew powszechnej opinii objawy depresyjne u kobiet w ciąży występują dość często, bo aż u około 30 proc. kobiet. Pojawiają się na początku ciąży, następnie ustępują w drugim trymestrze i nasilają się ponownie przed porodem. Tym samym zwykle zapowiadają depresję po porodzie.

Ten rodzaj depresji najczęściej związany jest z okresem połogu i w dużym stopniu jest następstwem już wcześniej występujących zaburzeń nastroju. Nie bez znaczenia jest również stres związany z ciążą – żeby wszystko było dobrze z dzieckiem – i poród – żeby przebiegł w sposób bezproblemowy i jak najmniej bolesny. Dodatkowym obciążeniem dla kobiety mogą być czynniki społeczno-ekonomiczne, wynikające z braku wsparcia ze strony rodziny, zwłaszcza męża lub partnera, jego odejście, złe relacje w rodzinie, jak również trudna sytuacja zawodowa i obawa przed utratą miejsca pracy lub brakiem miejsca do powrotu po urlopie macierzyńskim. Powodem depresji mogą tez być pewne cechy osobowości, ogólna lękliwość, obsesyjność, ale także częste picie alkoholu, niedożywienie oraz doświadczenie problemów w poprzednich ciążach.

Przygnębienie poporodowe, czyli postpartum blues oraz depresja poporodowa

Przygnębienie poporodowe występuje u 80% kobiet, gdzie objawy pojawiają się kilka dni po porodzie i trwają do 14 dni. W tym wypadku objawy są najczęściej łagodne i nie zaburzają w sposób istotny codziennego funkcjonowania. Natomiast, jeśli objawy są znacznie silniejsze, wtedy właśnie przechodzą w depresję poporodową. Doświadcza tego 10-15% kobiet. Wtedy to objawy narastają w ciągu miesiąca po porodzie i mają istotny wpływ na funkcjonowanie kobiety oraz całej rodziny. Wpływa to również na kształtowanie się relacji matka – dziecko. Podobny przebieg ma depresja po poronieniu lub zabiegu aborcji. Konieczna jest wtedy pomoc psychoterapeuty. Same leki przeciwdepresyjne stosuje się tylko wtedy, gdy ryzyko choroby i jej następstw dla matki i dziecka przewyższa ryzyko farmakoterapii.

Menopauza jako czynnik zapalny depresji

Menopauza, to wbrew pozorom, bardzo ważny i często trudny czas w życiu kobiety. Aż 40% kobiet uznaje menopauzę za problem, a około 30% kobiet w okresie okołomenopauzalnym choruje na depresję. Same przyczyny nie są do końca określone. Na pewno wpływ ma obniżenie się poziomu estrogenów w organizmie oraz czynniki psychologiczno-społeczne. Warto wtedy skorzystać z profesjonalnej pomocy w postaci psychoterapii, jak również odpowiedniej edukacji, zastosowaniu hormonalnej terapii zastępczej czy leków przeciwdepresyjnych. Wskazane są także umiarkowane ćwiczenia fizyczne i relaksacja.

Każda depresja to choroba – nie bagatelizuj jej

Każdy rodzaj depresji, niezależnie od tego, czy dotyczy młodej kobiety, kobiety w ciąży, czy kobiety dojrzałej, w wieku menopauzalnym, to każdorazowo jest to groźna choroba. A nieleczona niesie za sobą bardzo poważne konsekwencje, a wśród nich próby samobójcze. Ponadto, w codziennym funkcjonowaniu stan depresji powoduje trudności w codziennym życiu, zaburza życie zawodowe, niszczy relacje rodzinne, małżeńskie i towarzyskie. Objawy towarzyszące depresji doprowadzają do nieradzenia sobie
z obowiązkami rodzinnymi i zawodowymi, mogą powodować zwykłe nieporozumienia rodzinne lub a nawet całkowite rozbicie rodziny.

Dlatego warto być wyczulonym na wszelkie objawy mogące sugerować depresję i w przypadku ich zauważenia sięgać po pomoc specjalistów. W Polsce pomimo coraz większej świadomości społecznej nadal niewiele osób z depresją trafia pod właściwą opiekę medyczną.

Lokalizacje

Znajdź poradnię

Posiadamy 15 lokalizacji na terenie Polski.
Zapraszamy do skontaktowania się z naszym Biurem Obsługi Klienta (BOK).