Breadcrumbs home icon Used as home in breadcrumbs Breadcrumbs slash icon Used as slash in breadcrumbs Harmonica row icon Used in harmonica sections Button arrow Used as button arrow Phone icons Used in many elements 13x12 Pin icon Used in many elements 12x16 Envelope icon Used in many elements 12x10

Strona wykorzystuje ciasteczka by świadczyć usługi na najwyższym poziomie Polityka prywatności

Rozumiem
Blog Brak akceptacji w środowisku i jak sobie z nim poradzić?

Brak akceptacji w środowisku i jak sobie z nim poradzić?

20 września 2022
| Dorota Wiśniewska | Wiedza

Brak akceptacji w środowisku jest poważnym problemem, odkąd człowiek jest istotą społeczną, czyli od zawsze. Niezależnie od wieku oraz środowiska, w jakim się znajdujemy, aprobata naszych zachowań i toku myślenia w jego obrębie jest ważna nawet dla największych indywidualistów. Brak akceptacji w środowisku jest doświadczeniem trudnym zarówno dla osób młodych, jak i dorosłych, dlatego dobrze jest wiedzieć, jak sobie z nim poradzić.

Brak akceptacji w środowisku i jak sobie z nim poradzić?

Brak akceptacji w środowisku – jakie są jego powody?

Brak akceptacji w środowisku jest trudnym doświadczeniem jednak powodów do jego wystąpienia jest wiele. Wśród najpopularniejszych znajdują się bez wątpienia:

  • brak zgodności charakterów,
  • wewnętrzne konflikty pomiędzy członkami,
  • znudzenie lub brak chęci do rozmów i konwersacji.

Duży wpływ na brak akceptacji w środowisku może mieć również konfliktowy charakter, skłonności do agresji, wyraźne naruszanie granic osób w nim się znajdujących – to są jednak indywidualne kwestie, które bez większych problemów można skonsultować ze specjalistami.

Konsekwencje braku akceptacji na zdrowiu psychicznym

Brak akceptacji w środowisku prowadzi do poważnych konsekwencji – poczucia osamotnienia i braku zrozumienia, myśli “co ze mną jest nie tak?”, braku satysfakcji z życia i podejmowanych aktywności a także braku chęci do podejmowania kolejnych prób. W wyniku braku akceptacji w środowisku szkolnym czy też pracowniczym rozwijają się zaburzenia o charakterze emocjonalnym i psychicznym. Osoby zmagające się z brakiem akceptacji środowiska często gasną w oczach i z każdym dniem czują się coraz gorzej. Poprawa ich samopoczucia wiąże się jednak niekoniecznie ze zmianą środowiska lub otoczenia, ale pracą nad sobą. Szczególną uwagę zwraca to, że jeśli tylko ja nie potrafię nawiązać relacji z pozostałymi, ale inne osoby się między sobą dogadują, to może problem leży we mnie. Dojście do takiego wniosku może być na swój sposób odkrywcze, ale przeważnie przekłada się na to, że osoby zmagające się z brakiem akceptacji w środowisku pracowniczym lub szkolnym zaczynają poszukiwać rozwiązań, które wpłyną na poprawę ich umiejętności komunikacyjnych a w efekcie samopoczucia.

Odrzucenie w środowisku szkolnym i wpływ na psychikę dziecka

Odrzucenie w środowisku szkolnym przeważnie jest zdecydowanie bardziej bolesnym doświadczeniem niż odrzucenie w środowisku pracowniczym. Wynika to stąd, że dziecięca psychika jest zdecydowanie bardziej krucha i delikatna. Brak kontaktu z rówieśnikami prowadzi do tego, że dojrzewanie jest trudniejsze i może powodować rozwój zaburzeń oraz chorób takich jak depresja, nerwica, stany lękowe, a także zaburzenia osobowości. Przez wzgląd na swoją kruchość dziecięca psychika objęta powinna być szczególną opieką i rolą opiekunów (tak rodziców, jak i nauczycieli) jest jej zapewnienie. W przypadku gdy dochodzi do odrzucenia w środowisku szkolnym, nauczyciele mają prawo interweniować i dołożyć wszelkich starań, by mierzącemu się z nim dziecku udzielić pomocy. Przez wzgląd na swoją emocjonalność, a także burzę hormonów, która daje się we znaki szczególnie podczas okresu dojrzewania, nastolatkowie są skłonni do podejmowania ryzykownych zachowań, które w skutkach mogą okazać się tragiczne.

Jak z brakiem akceptacji w środowisku może pomóc terapeuta?

Brak akceptacji w środowisku szkolnym lub pracowniczym wymagać może konsultacji specjalisty – odbyć się ona może w gabinecie psychologicznym lub psychoterapeutycznym a jej celem jest zrozumienie, co jest powodem odrzucenia pacjenta przez grupę. Zebrany podczas konsultacji wywiad, a także wyniki ewentualnie przeprowadzonych badań pozwalają wykryć trudności, z jakimi mierzy się pacjent i daje szansę na udzielenie niezbędnego wsparcia. Odrzucenie przez środowisko może być formą kary za nieakceptowane przez grupę zachowanie lub wynikać z nieszczęścia w postaci trafienia do grupy, której żaden członek nie jest chętny do nawiązywania nowych znajomości. To drugie jest niestety o wiele mniej prawdopodobne, dlatego powodem odrzucenia jest zachowanie, które do tego stopnia narusza komfort grupy, że jej członkowie preferują brak kontaktu z generującą “konflikt” jednostką. Dzięki znanym sobie narzędziom psychoterapeuta może pomóc osobie zmagającej się z brakiem akceptacji w środowisku i poprowadzić terapię, w ramach której pacjent uczy się stawiać granice i respektować granice innych, buduje poczucie własnej wartości, a także nabywa kompetencje pozwalające na swobodne prowadzenie konwersacji i nawiązywanie nowych znajomości.

Dorota Wiśniewska

zobacz wpisy
Lokalizacje

Znajdź poradnię

Posiadamy 15 lokalizacji na terenie Polski.
Zapraszamy do skontaktowania się z naszym Biurem Obsługi Klienta (BOK).